Diskusní fórum ČVUT

Vítejte v diskusním fóru ČVUT! Diskutujme aktuální otázky života na ČVUT. Pro přístup do diskuse se prosím přihlašte. Případné náměty a doplnění přivítáme.

Nejste přihlášen.

Přihlašte se prosím Vaším primárním uživatelským jménem a heslem (viz. Usermap).

#1 2013-06-01 14:48:48

Němeček, Aleš, RNDr.
Uživatel

ČVUT multilicence Mathematica - jak dál?

Vážení uživatelé programu Mathematica (resp. dalších PAS)!

Koncem letošního roku dobíhá tříletá smlouva s Wolfram Research Inc. (WRI) o multilicenci programu Mathematica, kterou od roku 2011 sdílíme také s VŠCHT. Je na čase rozmyslet, jak budeme dále pokračovat (VŠCHT považuje spolupráci a výhodnou a má zájem o prodloužení za podobně nastavených podmínek).

Stručné info o multilicencích Mathematica a Maple už mnoho let udržuji a aktualizuji na
  http://math.feld.cvut.cz/nemecek/pas.html
včetně návaznosti na
  https://download.cvut.cz/
kde jsou k dispozici instalační soubory a upgrade pro studenty a zaměstnance ČVUT, mezi kterými si oba programy našly celou řadu uživatelů.

Rád bych znal váš názor, zda mám pokračovat ve snaze zajistit pro akademické uživatele ČVUT co nejširší a cenově nejvýhodnější smlouvu na multilicenci programu Mathematica. Pro porovnání jsem nechal WRI udělat několik cenových kalkulací pro jiné typy menších samostatných licencí. Přehled najdete v souboru
  https://math.feld.cvut.cz/nemecek/mathe … h_ceny.txt

Nejpozději v září 2013 bychom měli mít jasno, aby bylo možné včas dojednat další podmínky nákupu, financování nebo ukončení smlouvy.
--
Zdraví  Aleš Němeček

#2 2013-07-15 14:51:23

Ing. Zdeněk Buk, Ph.D.
Uživatel

Re: ČVUT multilicence Mathematica - jak dál?

Zdravím,
žádná diskuse se zatím neotevřela, tak bych toto téma chtěl trochu oživit.

Předně jsem velmi rád, že se Aleš Němeček o multilicence (nejen Mathematica) stará a děkuji mu za to.

Osobně jsem na systém Mathematica, jako na primární programovací jazyk a vývojové/dokumentační/experimentální prostředí přešel kolem roku 2000 ve verzi 4 (z klasických jazyků jako Pascal, C, Java) a dosud jsem nenašel alternativní produkt.

Systém Mathematica používám jak ve vlastním výzkumu, tak ve výuce. Historicky jsem v tomto prostředí učil předmět Neuronové sítě a neuropočítače, kde se Mathematica setkávala s kladným ohlasem studentů. Aktuálně se využívá v Teorii Programovacích Jazyků a taktéž v tomto prostředí ukazuji různé programovací styly v předmětu Programování 1 a 2. Primárním jazykem je sice Java (a trochu C), ale pouze Mathematica mi dovolí s minimem znalostí (ze strany studentů) a nutnosti detailně vysvětlovat syntaxi, ukázat funkcionální či rule-based programování.

Nechci zde sepisovat dlouhé oslavné texty - pokud by měl někdo dotaz stran využití Mathematica v konkrétní oblasti, rád se pokusím odpovědět. Osobně tento systém používám v následujících oblastech: paralelní výpočty (CPU, GPU/CUDA), vizualizace, data mining, prezentace a dokumentace, vývoj software případně prototypů sw. Hlavním předmětem mého výzkumu jsou evoluční algoritmy a neuronové sítě.

Z nabízených alternativních plánů financování myslím velmi přesvědčivě vítězí stávající unlimited verze, kdy za relativně málo peněz dostáváme ohromný potenciál v neomezeném počtu licencí jak pro akademické pracovníky, tak pro studenty. Možnost využívat bezplatně vývojové prostředí Wolfram Workbench, atd. V neposlední řadě je asi vhodné zmínit, že jako na "unlimited zákazníka" je na nás pohlíženo jako na "prestižnější". Tento pocit jsem zažíval snad na všech konferencích. Řadíme se tak k "těm lepším univerzitám", nehledě na to, že i leckteré střední školy v ČR již unlimited licenci mají. Přijde mi smutné potom studentům z takových škol vysvětlovat, že jsme sice nejstarší a skvělá technická škola, ale že na hi-end software si u nás sáhnou pouze v omezené míře (pokud vůbec). Bez neomezené licence můžeme zapomenout na počítání na MetaCentru CESNET, můžeme zapomenout (případně se to velmi prodraží) na vypočetní clustery v počítačových učebnách, atd…

Podle mého názoru by mělo být prioritou udržení neomezené licence a současně snaha více tento systém zapojit do výuky. Z vlastní zkušenosti mohu řici, že nám to umožní více se soustředit na probíranou látku či výzkumný úkol a méně na vlastní technikálie kolem.

Pro pobavení posílám pár ukázek, co lze do 140 symbolů jazyka Mathematica naprogramovat:
http://blog.wolfram.com/2011/12/01/the- … mpetition/
http://www.wolfram.com/events/technolog … iners.html

Využití v různých oblastech:
http://www.wolfram.com/solutions/

--
Zdeněk Buk
Katedra počítačů, FEL

#3 2013-08-25 21:58:52

Ing. Miroslav Horký
Uživatel

V soukromé korespondonci jsem byl doktorem Němečkem požádán, abych se zapojil do zatím nerozjeté zdejší diskuse. Souhlasím s kolegou Bukem, že cenově nejvýhodnější je určitě unlimited licence. Když se o licencování Mathematicy diskutovalo na fóru FEL, mám pocit, že tam žádné částky nepadly a tedy jsem nabyl dojmu, že unlimited verze je mnohamilionovou záležitostí. Osobně pro mě unlimited licence představuje velikou výhodu. Ve svém doktorském výzkumu nejsem, vzhledem k jeho zaměření, vázán na žádnou laboratoř a tak oceňuji možnost pracovat s Mathematicou ze svého počítače doma (nehledě na to, že pracuji jak s Win tak s Linuxem a tak mám Mathematicu nainstalovanou na obou OS). Mathematicu využívám hlavně ke zpracování dat z numerických simulací. Jsem tedy jednoznačně pro zachování stávající licence.

#4 2013-11-05 16:26:08

doc. RNDr. Jan Chleboun, CSc.
Uživatel

Dobré odpoledne všem,
snad mohu přispět i svou troškou do mlýna, i když nejsem uživatelem sw Mathematica. Býval jsem, býval, ale z finančních důvodů jsme na mém předchozím pracovišti v AV ČR přešli na sw Maple. U toho zůstávám i dnes. Ne snad proto, že Maple by byl lepší než Mathematica, to ostatně ani neumím posoudit, nýbrž proto, že se mi nechtělo opět "přepřahat koně" a že mým potřebám Maple plně vyhovuje, odhaduji, že z jeho schopností využívám sotva jedno promile. Nicméně bez takového sw si dnes už nedovedu představit např. přípravu zkouškových příkladů. Maple využívám i ve volitelném semináři a doporučuji studentům. Software typu Mathematica/Maple by tedy rozhodně měl být pro pracovníky a studenty ČVUT dostupný.

V době, kdy bojujeme o každou korunu, je ovšem otázka nákladů stále tíživější. Neexistuje nějaký přehled o tom, jak byly dosavadní licence využívány? Z takových údajů by se snad dalo vyjít při plánování nových licenčních smluv. Není luxusem mít (asi poměrně rozsáhlé?) licence jak na Mathematicu, tak na Maple? Nebylo by efektivnější mít masovou licenci pro jeden sw a druhou, skromnější licenci pro druhý sw - pro ty, kdo jej nezbytně potřebují? Ideální by ovšem bylo mít oba sw lehce dostupné pro každého zájemce, ale možná je to dnes už utopie.

Finanční úvahy ovlivňuje ještě třetí hojně užívaný sw - Matlab. Ten ve výzkumu i ve výuce používám zdaleka nejvíce a snažím se k němu vést i studenty. Asi je to dosti obecný trend, což nepřímo ukázaly minulé problémy s (ne)dostupností volných licencí, které přímo ohrožovaly naplánovanou výuku zaměřenou na Matlab. Situace se asi může lišit podle fakult či kateder, ale zachování Matlabu (a množství jeho Toolboxů) by pro mne bylo prioritní.

Jan Chleboun
Katedra matematiky FSv ČVUT

Board footer

Diskusní fórum ČVUT
webmaster@cvut.cz

© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson