Diskusní fórum ČVUT

Vítejte v diskusním fóru ČVUT! Diskutujme aktuální otázky života na ČVUT. Pro přístup do diskuse se prosím přihlašte. Případné náměty a doplnění přivítáme.

Nejste přihlášen.

Přihlašte se prosím Vaším primárním uživatelským jménem a heslem (viz. Usermap).

#1 2017-10-02 07:04:33

Hlaváč, Václav, prof. Ing., CSc.
Člen AS ČVUT

Volba (kandidáta na) rektora ČVUT 2017

Vážení členové akademické obce ČVUT,

AS ČVUT bude 25. 10. 2017 volit rektora ČVUT.  Podrobnosti o volbě najdete na https://www.cvut.cz/volba-rektora-2017/ Do pondělí 9. 10. 2017 se zájemci o funkci rektora ČVUT musí přihlásit. Potom budou zveřejněny jejich volební programy, budou s nimi seznamovat akademickou obec a neakademické zaměstnance ČVUT, členy AS ČVUT, atd.

Mám osobní zkušenost člena tehdejších AS ČVUT s volbou rektorů J. Witzanyho (jeho 2. funkční období, 2003-2006 ) v roce a V. Havlíčka (jeho 1. funkční období 2007-2010). Až bude jasné, kdo na rektora kandiduje, začnou horečná veřejná i zákulisní jednání s cílem přesvědčit členy AS ČVUT, koho mají zvolit. Otevírám toto vlákno proto, aby mohli členové akademické obce i neakademičtí zaměstnanci ČVUT svoje názory na volbu rektora a jednotlivé kandidáty veřejně vyjádřit, a tak mohli k výsledku volby přispět.

Zdravím
Vašek Hlaváč, zvolený do AS ČVUT zaměstnanci nefakultních součástí ČVUT, http://people.ciirc.cvut.cz/hlavac/

Editoval hlavac (2017-10-02 07:30:55)

#2 2017-10-06 14:56:14

Kybic, Jan, prof. Dr. Ing.
Člen předsednictva AS ČVUT

Re: Volba (kandidáta na) rektora ČVUT 2017

Děkuji prof. Hlaváčovi za založení tohoto fóra.

Dnes jsem se dozvěděl, že současný rektor prof. Konvalinka na mne skutečně podal žalobu na ochranu osobnosti, protože se cítí dotčen, že jsem si dovolil podat návrh na jeho odvolání. Více v jiném vlákně. Opravdu chcete rektora, který u soudu žaluje ty, kteří ho kritizují???

Jan Kybic

Jan Kybic <kybic@fel.cvut.cz>                       tel. +420 2 2435 5721
http://cmp.felk.cvut.cz/~kybic

#3 2017-10-08 03:43:01

Člen AS ČVUT

kybicjan psal:

Děkuji prof. Hlaváčovi za založení tohoto fóra.

Dnes jsem se dozvěděl, že současný rektor prof. Konvalinka na mne skutečně podal žalobu na ochranu osobnosti, protože se cítí dotčen, že jsem si dovolil podat návrh na jeho odvolání. Více v jiném vlákně. Opravdu chcete rektora, který u soudu žaluje ty, kteří ho kritizují???

Jan Kybic

Honzo Kybici,
vždyť přece není pravda, že Tě rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka zažaloval pro ochranu osobnosti kvůli tomu, že jsi ho kritizoval. V AS ČVUT rektora kritizovali a kritizují mnozí další. I to je úkolem členů AS ČVUT, protože AS ČVUT má kromě jiného také dohlížet, jak rektor pracuje. Tebe rektor žaloval pro "zveřejnění řady nepravdivých a hrubě zkreslených informací", jak usuzuji z předžalobní výzvy, http://cmp.felk.cvut.cz/~kybic/share/pr … linka.doc. To je přece něco úplně jiného. Rozumím tomu, že se Ti nelíbí představa, že by nynější rektor ČVUT mohl být rektorem ČVUT i v dalším období. Je v pořádku, že agituješ ostatní, aby se k Tvému názoru přidali. Jsi členem AS ČVUT a můžeš svoji vůli ve volbě (kandidáta) na rektora vyjádřit. Není ale správné, když tvrdíš, že Tě rektor žaluje proto, že ho kritizuješ. To není pravda. Pro ostatní čtenáře, podrobnější informace k věci najdete v mém příspěvku ze 7. 10. 2017 z 8:11 https://forum.cvut.cz/viewtopic.php?pid=5731#p5731
Vašek Hlaváč

Editoval hlavac (2017-10-08 03:43:24)

#4 2017-10-08 04:08:16

Člen AS ČVUT

Tímto příspěvkem oslovuji všechny kandidáty na rektora ČVUT ve volbách 2017. Píši příspěvek záměrně dříve, než bude 9. 10. 2017 jasné, kdo se na funkci rektora ČVUT hlásí. Pokládám zde kandidátům dvě otázky a prosím je, aby na ně v tomto vlákně odpověděli. Jejich názor si zde budou moci přečíst všichni členové akademické obce a samozřejmě také volitelé, členové AS ČVUT. To nebude platit o všech osobních diskusích s kandidáty v AS ČVUT nebo při představování kandidátů na rektora akademické obci  plánovaném na středu 18. 10. 2017 v Masarykově koleji.

První otázka se týká zbourání nejošklivější budovy ČVUT v areálu Karlovo náměstí. Jde o provizorní budovu C. Už při volbě rektora ČVUT v roce 2013 jsem tuto otázku položil, https://forum.cvut.cz/viewtopic.php?id=80, viz příspěvek #5 z 2013-10-20 21:28. Budovu ve stavu z roku 2013 můžete vidět na http://cmp.felk.cvut.cz/~hlavac/Pub/2013-10BudovaCnaKN/ Dnes budova vypadá podobně. Ironií osudu bylo, že jsem byl nakonec rád, že mnou vedené oddělení Robotiky a strojového vnímání CIIRC ČVUT v budově asi jeden a půl roku do dubna 2017 pracovalo. Tehdy našemu pracovišti velmi pomohla laskavost děkana Fakulty strojní prof. Michaela Valáška, když nám budovu pronajal. Nynější rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka se ke zbourání budovy po celou dobu stavěl vstřícně. Podle mých informací se již demolice budovy C chystá. Přesto by nový rektor mohl chtít ušetřit pár stovek tisíc korun, co bude stát demolice budovy a minimální úprava plochy po ní trávníkem, a bourání by mohl zastavit.

Moje první otázka: "Kandidáte na rektora ČVUT, dokončíte zbourání budovy C v areálu ČVUT na Karlově náměstí?".

Druhá otázka se týká mojí touhy, aby v komponentě Informačního systému V3S bylo možné lépe porovnávat výzkumný výkon jednotlivých součástí ČVUT. K tomu slouží v https://v3s.cvut.cz/statistics část pod (nepřesným) názvem Fakultní hodnocení část Hodnocení pracoviště. Zde lze srovnat jednotlivé součásti ČVUT. Zatím v hodnocení lze srovnávat jen FEL, FIT a FD. Přeji si, aby zde bylo možno porovnávat všechny součásti ČVUT, u nichž má smysl o výzkumu a vývoji mluvit. Dobře je lze vymezit tím, že získávají finance z prostředků RVO (Rozvoj výzkumné organizace). Ze strany CIIRC ČVUT se snažím prosadit, aby zde bylo možné porovnávat i CIIRC.

Moje druhá otázka: "Kandidáte na rektora ČVUT, prosadíte, aby ve V3S části Hodnocení pracoviště bylo možné porovnávat všechny součásti ČVUT?"

Děkuji. Vašek Hlaváč

Editoval hlavac (2017-10-08 04:33:41)

#5 2017-10-10 08:43:16

hlavac psal:

Vážení členové akademické obce ČVUT,

AS ČVUT bude 25. 10. 2017 volit rektora ČVUT.  Podrobnosti o volbě najdete na https://www.cvut.cz/volba-rektora-2017/ Do pondělí 9. 10. 2017 se zájemci o funkci rektora ČVUT musí přihlásit. Potom budou zveřejněny jejich volební programy, budou s nimi seznamovat akademickou obec a neakademické zaměstnance ČVUT, členy AS ČVUT, atd.

Kandidáti na funkci rektora jsou již známí. Jsou to A. Kohoutková, P. Konvalinka, M. Pěchouček, V.Petráček, P.Tvrdík. P.Konvalinku podpořil senát FBMI (6 hlasů ze 6), FSV a FS (12 hlasů z 9), nepodpořil ho pokud vím senát FA a FD. M.Pěchoučka podpořil senát FEL (18 hlasů z 18) a senát FIT. P.Tvrdíka podpořil senát FIT a nepodpořil senát FSv. O podporu FS žádal i prof. Jozef Kaiser z Brna, ale nominaci nedostal. A. Kohoutková předložila 151 podpisů, V.Petráček 101 podpisů členů akademické obce, kteří jejich kandidatury podporují.

Pokud víte ještě o někom, kdo o nominace fakultních senátů žádal, případně znáte počty hlasů, prosím o doplnění. 

Jan Kybic

Editoval kybicjan (2017-10-10 09:03:10)

#6 2017-10-10 08:57:41

hlavac psal:

Honzo Kybici,
vždyť přece není pravda, že Tě rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka zažaloval pro ochranu osobnosti kvůli tomu, že jsi ho kritizoval. V AS ČVUT rektora kritizovali a kritizují mnozí další. I to je úkolem členů AS ČVUT, protože AS ČVUT má kromě jiného také dohlížet, jak rektor pracuje. Tebe rektor žaloval pro "zveřejnění řady nepravdivých a hrubě zkreslených informací", jak usuzuji z předžalobní výzvy,

Vašku, pan rektor pochopitelně nemohl do žaloby napsat, že mne žaluje proto, že ho kritizuji. Každá kritika se dá označit za nepravdivou a informace za hrubě zkreslené. Tak se brání politici odjakživa. Já mám svá obvinění podložená, viz. citovaný dokument. Ale jak jsi napsal jinde, nechme na soudu, ať to posoudí, a nechme toto vlákno pro diskusi o samotné volbě rektora.

Rozumím tomu, že se Ti nelíbí představa, že by nynější rektor ČVUT mohl být rektorem ČVUT i v dalším období.

Je to tak, nemyslím si, že by prof. Konvalinka měl být rektorem. Ty si to, Vašku, myslíš? Můžeš členům akademické obce říci, proč?

Jan Kybic

#7 2017-10-11 13:56:41

kybicjan psal:

P.Konvalinku podpořil senát FBMI (6 hlasů ze 6), FSV a FS (12 hlasů z 9), nepodpořil ho pokud vím senát FA a FD. M.Pěchoučka podpořil senát FEL (18 hlasů z 18) a senát FIT. P.Tvrdíka podpořil senát FIT a nepodpořil senát FSv. O podporu FS žádal i prof. Jozef Kaiser z Brna, ale nominaci nedostal. A. Kohoutková předložila 151 podpisů, V.Petráček 101 podpisů členů akademické obce, kteří jejich kandidatury podporují.

Čerstvá zpráva (zatím neoficiální): AS FJFI podpořil v kandidatuře na rektora M.Pěchoučka a P.Tvrdíka.

Jan Kybic

Editoval kybicjan (2017-10-11 22:00:48)

#8 2017-10-12 21:39:43

Člen AS ČVUT

kybicjan psal:

Je to tak, nemyslím si, že by prof. Konvalinka měl být rektorem. Ty si to, Vašku, myslíš? Můžeš členům akademické obce říci, proč?

Jan Kybic

Honzo, myslím, že za rektorem Konvalinkou je v jeho volebním období dost udělané dobré práce. Vidím i chyby, které se staly. Ostatně sám rektor o nich otevřeně mluví. Čtu programy dalších čtyř kandidátů, poslouchám jejich názory. Rád bych četl i jejich odpovědi v tomto vlákně. Potěšilo by mě, kdyby se členové akademické obce a neakademičtí zaměstnanci ČVUT na tomto vlákně kandidátů ptali. To je otevřená diskuse, která může volby projasnit.

Editoval hlavac (2017-10-12 21:40:20)

#9 2017-10-13 05:56:59

Člen AS ČVUT

Otázka je pro kandidáta na rektora ČVUT prof. Michala Pěchoučka.

Michale, vracím se k naší veřejné diskusi na mimořádném zasedání AS ČVUT 11. 10. Tam jsem zmínil Tvoji formulaci z rektorského programu (str. 3, Efektivní řízení a uspořádání univerzity, 4. odstavec). Píšeš tam: "Ústavy mají za úkol (i) podporovat fakulty v oblastech, kde fakulty nevyvíjí vlastní aktivitu, ... Ústavy musí jednat ve vztahu k fakultám konsensuálně, být nápomocny k rozvoji vědeckého charakteru fakult ...".
Když jsem tyto formulace v diskusi citoval, konstatoval jsem, že v Tvém rektorském programu připomíná jednosměrku fakulty -> ústavy. Zeptal jsem se Tě, zda to myslíš vážně. Tvoje odpověď byla, zhruba řečeno, "Ano, jednosměrka".

Nemohu uvěřit, že to myslíš vážně. Z Tvé formulace plyne, že v Tvé představě ústavy mají povinnosti a nemají příslušná práva. V takovém polárním vztahu, který není vzájemně výhodný, nemůže vzniknout oboustranně výhodná spolupráce. O tu zde jde. Prosím Tě, abys zde na diskusním fóru svůj postoj k ústavům ČVUT upřesnil.

Založení ústavů podpořili předchozí rektoři ČVUT s jistou vizí. Kloknerův ústav (zal. 1919), Masarykův ústav vyšších studií (zal. 1992), Ústav technické a experimentální fyziky (zal. 2002), Ústav tělesné výchovy a sportu (zal. 2007), Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (zal. 2012) a Český institut informatiky, kybernetiky a robotiky (zal. 2013) tvoří nemalou část odborné kapacity ČVUT. Ústavy poskytují odlišnou příležitost pro ČVUT než fakulty. Tato příležitost bude přínosná pro ČVUT a jeho součásti, když fakulty a ústavy budou dělně spolupracovat. To jde jen v prostředí vzájemné výhodnosti.

Od rektora ČVUT očekávám, že vzájemně výhodné prostředí vytváří obecně a zde speciálně pro spolupráci mezi fakultami a ústavy. Tvůj dosavadní postoj k této věci mě neuspokuje. Víš také, že moje rozhodnutí podílet se na vybudování CIIRC mi kvůli neústupnosti děkana FEL prof. Pavla Ripky a tehdejšího vedoucího katedry kybernetiky prof. J. Kybice přineslo nemalé osobní příkoří. V CIIRC je takto pokořovaných více. Znám Tě dlouho, za mnohé Tvoje výsledky si Tě vážím. Byl bych rád, kdybys tuto otázku pro mě odpověděl uspokojivě. Jinak bych si musel myslet, že jsi ve vztahu k ústavům a CIIRC spojen politikou děkana FEL prof. Pavla Ripky, která je pro ČVUT škodlivá. V takovém případě by pro mě bylo krajně obtížné dát Ti při rektorské volbě svůj hlas.

Editoval hlavac (2017-10-13 06:24:05)

#10 2017-10-13 14:53:40

Zemánek, Jiří, Ing.
Uživatel

Sledoval jsem představení kandidátů na rektora a mám k tomu dva postřehy. Pozitivní je, že se do volby přihlásili zajímaví kandidáti se zajímavými vizemi, nicméně forma setkání ve mě nezanechala dobrý dojem. Jednak senát tráví mnoho času různými procedurálními záležitostmi, což je do určité míry nutné, ale tento čas by se měl minimalizovat. Zasedání působilo rozvlekle. Určitým zklamáním pro mě byla také forma a provedení prezentací kandidátů. Sice to bylo v takovém akademickém standardu, na který jsme zvyklý, ale který není nic moc - slidy plné textu, graficky nepěkné, projev unylý a uspávající. Některé prezentace nebyly špatné, ale celkově to bylo takové nevýrazné a uspávající. Mnozí asi řeknou, že je důležitý obsah, ale forma někdy degraduje dobrý obsah.

#11 2017-10-13 14:54:12

Zemánek, Jiří, Ing.
Uživatel

Pokud má toto vlákno sloužit pro diskuzi s kandidáty, tak by o něm měli vědět a souhlasit, že sem budou psát. Ví o něm?

#12 2017-10-13 15:26:21

zemanji7 psal:

Sledoval jsem představení kandidátů na rektora a mám k tomu dva postřehy. Pozitivní je, že se do volby přihlásili zajímaví kandidáti se zajímavými vizemi, nicméně forma setkání ve mě nezanechala dobrý dojem. Jednak senát tráví mnoho času různými procedurálními záležitostmi, což je do určité míry nutné, ale tento čas by se měl minimalizovat. Zasedání působilo rozvlekle.

Souhlasím a tuto zpětnou vazbu protagonistům dám.

Určitým zklamáním pro mě byla také forma a provedení prezentací kandidátů. Sice to bylo v takovém akademickém standardu, na který jsme zvyklý, ale který není nic moc - slidy plné textu, graficky nepěkné, projev unylý a uspávající. Některé prezentace nebyly špatné, ale celkově to bylo takové nevýrazné a uspávající. Mnozí asi řeknou, že je důležitý obsah, ale forma někdy degraduje dobrý obsah.

Tak bych to nezevšeobecňoval, ty prezentace byly každá jiná - s textem i bez textu (osobně preferuji s textem :-), s grafikou i bez grafiky, unylé i dynamické. Bohužel, kvalita prezentace možná vypovídá o tom, kolik času nebo peněz na její vytvoření kandidát věnoval, ale nemyslím si, že dobrá prezentace automaticky znamená, že kandidát bude dobrý rektor.

Pokud má toto vlákno sloužit pro diskuzi s kandidáty, tak by o něm měli vědět a souhlasit, že sem budou psát. Ví o něm?

Předpokládám, že jim to zakladatel vlákna, prof. Hlaváč, řekl.  V každém případě pokud kandidát na rektora sleduje diskusní fórum, je to u mne bod k dobru :-)

Jan Kybic

#13 2017-10-13 21:15:39

Člen AS ČVUT

zemanji7 psal:

Pane inženýre Zemánku, kandidáti na rektora o diskusním fóru vědí. Na mimořádném zasedání AS ČVUT byli požádáni, ať na fóru odpovídají.
Zdravím
Vašek Hlaváč

#14 2017-10-13 22:29:04

Pěchouček, Michal, prof. Dr., MSc.
Uživatel

hlavac psal:

Otázka je pro kandidáta na rektora ČVUT prof. Michala Pěchoučka.

Michale, vracím se k naší veřejné diskusi na mimořádném zasedání AS ČVUT 11. 10. Tam jsem zmínil Tvoji formulaci z rektorského programu (str. 3, Efektivní řízení a uspořádání univerzity, 4. odstavec). Píšeš tam: "Ústavy mají za úkol (i) podporovat fakulty v oblastech, kde fakulty nevyvíjí vlastní aktivitu, ... Ústavy musí jednat ve vztahu k fakultám konsensuálně, být nápomocny k rozvoji vědeckého charakteru fakult ...".
Když jsem tyto formulace v diskusi citoval, konstatoval jsem, že v Tvém rektorském programu připomíná jednosměrku fakulty -> ústavy. Zeptal jsem se Tě, zda to myslíš vážně. Tvoje odpověď byla, zhruba řečeno, "Ano, jednosměrka".

Nemohu uvěřit, že to myslíš vážně. Z Tvé formulace plyne, že v Tvé představě ústavy mají povinnosti a nemají příslušná práva. V takovém polárním vztahu, který není vzájemně výhodný, nemůže vzniknout oboustranně výhodná spolupráce. O tu zde jde. Prosím Tě, abys zde na diskusním fóru svůj postoj k ústavům ČVUT upřesnil.

Založení ústavů podpořili předchozí rektoři ČVUT s jistou vizí. Kloknerův ústav (zal. 1919), Masarykův ústav vyšších studií (zal. 1992), Ústav technické a experimentální fyziky (zal. 2002), Ústav tělesné výchovy a sportu (zal. 2007), Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (zal. 2012) a Český institut informatiky, kybernetiky a robotiky (zal. 2013) tvoří nemalou část odborné kapacity ČVUT. Ústavy poskytují odlišnou příležitost pro ČVUT než fakulty. Tato příležitost bude přínosná pro ČVUT a jeho součásti, když fakulty a ústavy budou dělně spolupracovat. To jde jen v prostředí vzájemné výhodnosti.

Od rektora ČVUT očekávám, že vzájemně výhodné prostředí vytváří obecně a zde speciálně pro spolupráci mezi fakultami a ústavy. Tvůj dosavadní postoj k této věci mě neuspokuje. Víš také, že moje rozhodnutí podílet se na vybudování CIIRC mi kvůli neústupnosti děkana FEL prof. Pavla Ripky a tehdejšího vedoucího katedry kybernetiky prof. J. Kybice přineslo nemalé osobní příkoří. V CIIRC je takto pokořovaných více. Znám Tě dlouho, za mnohé Tvoje výsledky si Tě vážím. Byl bych rád, kdybys tuto otázku pro mě odpověděl uspokojivě. Jinak bych si musel myslet, že jsi ve vztahu k ústavům a CIIRC spojen politikou děkana FEL prof. Pavla Ripky, která je pro ČVUT škodlivá. V takovém případě by pro mě bylo krajně obtížné dát Ti při rektorské volbě svůj hlas.

Milý Vašku. Děkuji za tvůj přímý nedvojznačný dotaz. Myslím, že to je ten správný způsob komunikace, který rozptýlí pochyby o názorech kandidátů. Jak ústavy tak fakulty mají své povinnosti tak i práva. Vychazím z vysokoškelského zákonu, kde jsou jasně specifikovaná a nejsou stejná. Stejně tak jako není stejné jejich poslání. Fakulty mají za povinnost uskutečňovat akreditovaný program nebo programy a vykonávat tvůrčí činnost. Vysokoškolský ústav vykonává tvůrčí činnost a může se podílet na akreditovaných programech.

V mé vizi ČVUT však hrají ústavy klíčovou roli a jsem přesvědčen, že můžou zcela zásadně přispět k vědeckému charakteru univerzity. Chtěl bych aby svou činností ústavy (mimochodem stejně jako rektor a rektorát) podporovaly fakulty v jejich výukové nebo tvůrčí činnosti. Od výzkumných ústavů očekávám, že svým působením pomohou fakultám ve zvyšování vědeckého a tvůrčího potenciálu fakult (tady ta jednosměrka) a že nebudou jednat fakultám navzdory. Stejně tak však očekávám, že fakulty budou důvěřovat rektorovi, že řídí ústavy správně a nebudou jednat ústavům navzdory. Jsem přesvědčen, že podpora fakult v jejich výzkumném rozvoji je pro ústavy velmi výhodná a zvyšuje budoucí úspěšnost jak ústavů tak fakult. Líbí se mi jak některé ústavy podporují fakulty například tím, že propojují fakulty v mezifakultní spolupráci nebo pomáhají fakultám navazovat spolupráci s průmyslem. Některé ústavy připravují ve spolupráci s fakultami grantové přihlášky. Jiné ústavy pomáhají fakultám ve výukové činnosti. Co se týče podpory ve výzkumném potenciálu, tak se budu snažit vytvořit takové prostředí, kde budou nejen ústavy ale i výzkumě silnější fakulty podporovat ty méně úspěšné v rozvoji jejich případného vědeckého potenciálu. Jedině tak se dá vytvořit silná, solidární a v budoucnosti úspěšná univerzita. Taková je moje vize.

Odmítám zosobňování problémů, protože to nikdy nevede k cíli, jen to zhoršuje pracovní atmosfěru a snižuje vzájemnou důvěru. Nejsem spojen s politikou nikoho, jen prezentuji jako kandidát na rektora vizi, o které si myslím že je nejlepší pro školu jako celek a ne pro tu či onu součást. Pro svou vizi, která je založena na propojování nikoliv oddělování, dodávám podle mého názoru srozumitelné argumenty, které nejsou poplatné žádné vlivové skupině na ČVUT.

Znáš mě Vašku 20 let a víš, že jakkoliv úpřímě stojím o Tvůj hlas, nikdy nebudu chtít abys s ním obchodoval.

#15 2017-10-13 22:32:40

Uživatel

hlavac psal:

Tímto příspěvkem oslovuji všechny kandidáty na rektora ČVUT ve volbách 2017. Píši příspěvek záměrně dříve, než bude 9. 10. 2017 jasné, kdo se na funkci rektora ČVUT hlásí. Pokládám zde kandidátům dvě otázky a prosím je, aby na ně v tomto vlákně odpověděli. Jejich názor si zde budou moci přečíst všichni členové akademické obce a samozřejmě také volitelé, členové AS ČVUT. To nebude platit o všech osobních diskusích s kandidáty v AS ČVUT nebo při představování kandidátů na rektora akademické obci  plánovaném na středu 18. 10. 2017 v Masarykově koleji.

První otázka se týká zbourání nejošklivější budovy ČVUT v areálu Karlovo náměstí. Jde o provizorní budovu C. Už při volbě rektora ČVUT v roce 2013 jsem tuto otázku položil, https://forum.cvut.cz/viewtopic.php?id=80, viz příspěvek #5 z 2013-10-20 21:28. Budovu ve stavu z roku 2013 můžete vidět na http://cmp.felk.cvut.cz/~hlavac/Pub/2013-10BudovaCnaKN/ Dnes budova vypadá podobně. Ironií osudu bylo, že jsem byl nakonec rád, že mnou vedené oddělení Robotiky a strojového vnímání CIIRC ČVUT v budově asi jeden a půl roku do dubna 2017 pracovalo. Tehdy našemu pracovišti velmi pomohla laskavost děkana Fakulty strojní prof. Michaela Valáška, když nám budovu pronajal. Nynější rektor ČVUT prof. Petr Konvalinka se ke zbourání budovy po celou dobu stavěl vstřícně. Podle mých informací se již demolice budovy C chystá. Přesto by nový rektor mohl chtít ušetřit pár stovek tisíc korun, co bude stát demolice budovy a minimální úprava plochy po ní trávníkem, a bourání by mohl zastavit.

Moje první otázka: "Kandidáte na rektora ČVUT, dokončíte zbourání budovy C v areálu ČVUT na Karlově náměstí?".

Ano

hlavac psal:

Druhá otázka se týká mojí touhy, aby v komponentě Informačního systému V3S bylo možné lépe porovnávat výzkumný výkon jednotlivých součástí ČVUT. K tomu slouží v https://v3s.cvut.cz/statistics část pod (nepřesným) názvem Fakultní hodnocení část Hodnocení pracoviště. Zde lze srovnat jednotlivé součásti ČVUT. Zatím v hodnocení lze srovnávat jen FEL, FIT a FD. Přeji si, aby zde bylo možno porovnávat všechny součásti ČVUT, u nichž má smysl o výzkumu a vývoji mluvit. Dobře je lze vymezit tím, že získávají finance z prostředků RVO (Rozvoj výzkumné organizace). Ze strany CIIRC ČVUT se snažím prosadit, aby zde bylo možné porovnávat i CIIRC.

Moje druhá otázka: "Kandidáte na rektora ČVUT, prosadíte, aby ve V3S části Hodnocení pracoviště bylo možné porovnávat všechny součásti ČVUT?"

Ano

#16 2017-10-14 06:00:37

Člen AS ČVUT

Pro prof. Michala Pěchoučka:
Michale, děkuji za obě odpovědi. Uspokojily mě. O Tvé "jednosměrce" bychom ještě měli mluvit. I když fakulta není podle VŠ zákona totéž co vysokoškolský ústav, přesto jízda oběma směry je mnohem lepší.

#17 2017-10-14 08:55:19

Tvrdík, Pavel, prof. Ing., CSc.
Uživatel

hlavac psal:

Ano. Areál Karlova náměstí si zaslouží zvelebení a tato budova tam nepatří.

hlavac psal:

V okamžiku, kdy se nám podaří shodnout se na nové metodice hodnoceni VaV a začleníme ji do metodiky financování, bude  srovnání všech součástí ČVUT jednou z funkcí V3S.

Pavel Tvrdík

#18 2017-10-16 11:29:17

Dobrý den,

v Lidových novinách vyšel článek o rektorských volbách na ČVUT. Nemyslím, že bychom se měli sdělovacími prostředky nechat ovlivňovat, ale asi je dobře vědět, co se o nás píše.

Lidové noviny 14.10:  ČVUT by mohla po 310 letech vést první žena. O křeslo rektora se uchází pět lidí

Lidové noviny 14.10: Nabízím vědou inspirovanou výuku, říká nejmladší kandidát na rektora ČVUT

Jan Kybic

#19 2017-10-17 08:53:11

Konvalinka, Petr, prof. Ing., CSc., FEng
Uživatel

prof. Hlavac psal:

Budova C na Karlově náměstí bude zbourána a prostor pod ní upraven.
Petr Konvalinka

prof. Hlavac psal:

Ano, prosadím, aby to tak bylo.
Petr Konvalinka

#20 2017-10-17 12:09:35

Schmid, Jaroslav, PhDr., CSc.
Člen AS ČVUT

Dotaz na všechny kandidáty na rektora ČVUT:

V důsledku výměny pozemků mezi ČVUT  a  Magistrátem  Hl.m.  Prahy přišel ÚTVS v místě dlouhodobě plánovaných rozsáhlých sportovišť o značnou část pozemků Na Kotlářce. Z původních plánů zůstalo pouze tenisové hřiště se zázemím a sezónní přetlakovou halou, vybudované z aktivity a prostředků ÚTVS, bez možnosti dalšího rozvoje v této oblasti.

Podle všeobecné shody o kompenzaci rozvoje ÚTVS mezi vedením ČVUT, AS, SÚZ a ÚTVS, zrekonstruoval ÚTVS v letošním roce a za finanční podpory ČVUT, šatnové zázemí v budově č. 11 areálu studentských kolejí na Strahově. Po dvouletém úsilí, právě v těchto dnech, získal stavební povolení na stavbu víceúčelového hřiště, se sezónní přetlakovou halou, v místě současného zchátralého a proto neužívaného hřiště, před budovou č. 11. Sportoviště má sloužit výuce TV, ale i volnočasovým aktivitám studentů a zaměstnanců ČVUT a to celoročně.

Dotaz:
Podpoříte výstavbu tohoto nového sportoviště na Strahově v rámci zkvalitnění možností sportování v areálu kolejí na Strahově a dalšího rozvoje ÚTVS?

Děkuji za odpověď.

Jaroslav Schmid
Člen AS ČVUT

Editoval schmijar (2017-10-17 12:14:04)

#21 2017-10-17 14:31:02

Petráček, Vojtěch, doc. RNDr., CSc.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, příslušníci akademické obce ČVUT,
dovolte abych se i já na tomto místě vyjádřil k samotné podstatě diskuse na diskusním fóru a rovněž k položeným otázkám.

Domnívám se, že forma diskuse probíhající na diskusním fóru je formou, která je použitelná spíše pro účely drobné neformální komunikace a interakce, nikoli však k řešení otázek složitějších, obzvláště takových, kde se snažíme o nalezení společných řešení v kontrovezních otázkách. Diskuse na fóru postrádá totiž významnou část informace, kterou si navzájem předáváme při osobní diskusi. Tato neverbální část informace obsahuje důležitá data pro pochopení postoje a přístupu mluvčího. Pokud jsou tato data ztracena převedením myšlenky do pouhého textu, který je kdesi zavěšen, ztrácíme zásadní informaci pro hledání společného postoje. Jsme lidé a musíme spolu mluvit! Ne si psát.  Množství nedorozumění vyplývajících z písemné komunikace je mnohonásobně vyšší oproti komunikaci osobní. Proto velice upřednostňuji osobní formu komunikace a rád bych vás pozval na nadcházející debatu s kandidáty v Masarykově koleji.

Pokud jde o otázky pana profesora Hlaváče, zde jsou mé odpovědi:

ad 1) Domívám se, že vnitrobloková plocha na Karlově náměstí může být velmi pěkným místem, které podtrhne historický charakter budov našeho areálu. Trávník, či parková úprava by tam byly krásné. Pokud již v této chvíli neplní zmiňovaná provizorní budova žádnou nutnou funkci, rozhodně bych její demolici nebránil. 

ad 2) K tomu, abychom mohli objektivně pohlížet na výkony a také na specifika ČVUT potřebujeme přesná data. Jedním ze zdrojů takových dat musí být systém katalogizující a měřící naše vědecko-výzkumné a tvůrčí výsledky. Nynější V3S je jistě dobrým základem takového systému, je však možné, že ho bude třeba doladit, až uvidíme přesné požadavky pro novou hodnotící metodiku a přechodové období k ní vedoucí. K tomu, aby se dalo analyzovat a porovnávat, jak se kterým součástem daří, je třeba používat společný nástroj a metriku. To je potřebné a nutné a v případě zvolení takový všeobecný systém po dohodě a ve spolupráci se součástmi zavedu.

K dotazu pana doktora Schmida bych rád řekl, že chápu důležitost sportovních aktivit našich studentů a zaměstnanců a výstavbu sportoviště podporuji.

Těším se na setkání s vámi při diskusi v Masarykově koleji!

S pozdravem       Vojtěch Petráček

#22 2017-10-17 14:56:54

Němečková, Lenka, Mgr., Ph.D.
Uživatel

Dobrý den, dovolte mi dotaz na pana profesora Tvrdíka ohledně situace Ústřední knihovny ČVUT.

Pane profesore, ve své vizi podporujete realizaci sloučení fondů a služeb Ústřední knihovny ČVUT s NTK. Bylo ČVUT s tímto projektem integrace a jejích podmínkách seznámeno? Jak velká bude finanční úspora oproti současnému stavu?
Pan docent Petráček ve své prezentaci zmínil nevýhodnost outsourcování služeb, které může ČVUT zajistit z vlastních zdrojů. Tento komentář se ovšem týkal konkrétního odboru rektorátu, nikoli přímo knihovny. Každopádně, domníváte se, že v případě knihovních služeb může být model outsourcingu části služeb od NTK úspěšný a finančně i organizačně pro ČVUT výhodný?

Děkuji mnohokrát za Váš názor.

Lenka Němečková
Ústřední knihovna ČVUT

#23 2017-10-17 18:29:19

Uživatel

schmijar psal:

Dotaz na všechny kandidáty na rektora ČVUT:

V důsledku výměny pozemků mezi ČVUT  a  Magistrátem  Hl.m.  Prahy přišel ÚTVS v místě dlouhodobě plánovaných rozsáhlých sportovišť o značnou část pozemků Na Kotlářce. Z původních plánů zůstalo pouze tenisové hřiště se zázemím a sezónní přetlakovou halou, vybudované z aktivity a prostředků ÚTVS, bez možnosti dalšího rozvoje v této oblasti.

Podle všeobecné shody o kompenzaci rozvoje ÚTVS mezi vedením ČVUT, AS, SÚZ a ÚTVS, zrekonstruoval ÚTVS v letošním roce a za finanční podpory ČVUT, šatnové zázemí v budově č. 11 areálu studentských kolejí na Strahově. Po dvouletém úsilí, právě v těchto dnech, získal stavební povolení na stavbu víceúčelového hřiště, se sezónní přetlakovou halou, v místě současného zchátralého a proto neužívaného hřiště, před budovou č. 11. Sportoviště má sloužit výuce TV, ale i volnočasovým aktivitám studentů a zaměstnanců ČVUT a to celoročně.

Dotaz:
Podpoříte výstavbu tohoto nového sportoviště na Strahově v rámci zkvalitnění možností sportování v areálu kolejí na Strahově a dalšího rozvoje ÚTVS?

Děkuji za odpověď.

Jaroslav Schmid
Člen AS ČVUT

Jako dlouholety sportovec, mam velke sympatie k aktivitam UTVS a zcela jiste bych chtel rozvoj sportovani na CVUT podporovat. Mimo jine vlastni ucasti na sportovnich akcich nebo absolvovani nektereho z bezeckych zavodu v dresu CVUT. Navrh mi pripada velmi zajimavy a sportovani na Strahov patri. Abych se ale zavazal k investici do vystavby bez radne diskuse nad generelem CVUT a rozpocetem na nasledujici obdobi bych povazoval za nezodpovedne.

#24 2017-10-17 19:06:40

Člen AS ČVUT

Pane profesore děkuji za rychlou odpověď. Na sportovních akcích jste vítán.
S pozdravem
Jaroslav  Schmid

#25 2017-10-17 19:11:59

Člen AS ČVUT

Děkuji též panu docentu Petráčkovi za odpověd a porozumění.
Jaroslav Schmid

Board footer

Diskusní fórum ČVUT
webmaster@cvut.cz

© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson